Plugins - All in One SEO Pack - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (896 entries)

en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
ru:  символов. Большинство поисковых систем видят лишь %1$s символов для %2$s.

en:  characters. We recommend a maximum of %1$s chars for the %2$s.
ru:  символов. Рекомендуется максимум %1$s знаков для %2$s.

en: %1$s %2$s contains new features, bug fixes, increased security, and tons of under the hood performance improvements.
ru:  %1$s %2$s содержит новые функции, исправления ошибок, повышена безопасность и улучшена производительность.

en: %1$s has been translated into %2$s languages, but currently the %3$s translation is only %4$s percent complete. %5$sClick here%6$s to help get it to 100 percent.
ru: %1$s был переведён на %2$s языков, но текущий %3$s завершен только на %4$s процентов. %5$sКликните сюда%6$s, чтобы помочь довести до 100 процентов.

en: %s Debug Info
ru: %s информация отладки

en: %s Options Updated.
ru: Обновлено опций: %s.

en: %s Plugin Options
ru: Настройки плагина %s

en: %s has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site. You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
ru: %s обнаружил другие плагины или темы, использующие социальные мета-теги. Увидеть эти теги можно в исходном коде страниц, используя браузер (читайте файлы справки по вашему браузеру чтобы узнать как увидеть исходный код).

en: %s is almost ready.
ru: %s почти готово.

en: &nbsp;Add <code>rel="UGC"</code> to link
ru: &nbsp;Включить в ссылку <code>rel="UGC"</code>

en: - Select -
ru: - Выбрать -

en: -- Select --
ru: -- Выберите --

en: .htaccess editor
ru: Редактор .htaccess

en: 30% off
ru: Скидка 30%

en: 404 Title Format
ru: Формат заголовка страницы 404

en: <b>Security warning:</b> Your file looks compromised. Please check the file for any script-injection.
ru: <b>Предупреждение системы безопасности:</b> Ваш файл выглядит скомпрометированным. Пожалуйста проверьте файл на наличие скрипт-инъекции.

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%1$s"</b>, On Line: <b>%2$s</b>
ru: <b>Внимание:</b> Строка не совпадает: <b>"%1$s"</b>, на строке: <b>%2$s</b>

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
ru: <b>Внимание:</b> Следующая запись не найдена: <b>"%s"</b>

en: <p>Analyzing records in a %1$s to %2$s conversion&hellip;
ru: <p>Анализ записей в преобразовании %1$s - %2$s&hellip;

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
ru: Ключевые слова (разделяются запятыми) для страницы.

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
ru: Настраиваемые заголовки записей для поисковых систем (результаты поиска).

en: A physical file exists. Do you want to %simport and delete%s it, %sdelete%s it or continue using it?
ru: Физический файл существует. Хотите %sимпортировать и удалить%s его, %sудалить%s или продолжить использовать?

en: A physical file exists. This feature cannot be used.
ru: Физический файл существует. Эта возможность не может быть использована.

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
ru: Узнайте, как эта страница выглядит в результатах поисковой выдачи.

en: Access our Premium Support
ru: Доступ к премиум-поддержке

en: Access to Knowledge Center
ru: Доступ к Базе знаний

en: Access to Video Screencasts
ru: Доступ к видео-скринкастам

en: Access to video tutorials about SEO with the Pro version
ru: Доступ к видео-урокам по SEO в Pro версии

en: Activate
ru: Активировать

en: Activated
ru: Активировано

en: Activation Failed
ru: Активация не удалась

en: Active
ru: Активен

en: Active Plugins
ru: Активные плагины

en: Active Theme
ru: Активная тема

en: Activity
ru: Активность

en: Actor
ru: Актер

en: Ad free (no banner adverts)
ru: Без рекламы (баннеров)

en: Add "nofollow" to link
ru: Добавить "nofollow" ссылку

en: Add "sponsored" to link
ru: Включить в ссылку "sponsored"

en: Add "ugc" to link
ru: Включить в ссылку "ugc"

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website and social media.
ru: Добавить социальные метаданные к вашему сайту для лучшей интеграции его с социальными сетями.

en: Add URL
ru: Добавить URL

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
ru: Добавьте список дополнительных доменов для отслеживания. Вводите по одному доменному имени в строке без http://.

en: Add a logo that represents your organization or business. The image must be in PNG, JPG or GIF format and a minimum size of 112px by 112px. If no image is selected, then the plugin will try to use the logo in the Customizer settings.
ru: Добавьте логотип, который представляет вашу организацию. Изображение должно иметь формат PNG, JPG или GIF и разрешение 112x112 px. Если изображение не будет прописан плагин попытается использовать логотип из настроек конфигуратора.

en: Add the URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, etc.), one per line. These may be used in rich search results such as Google Knowledge Graph.
ru: Укажите URL-ссылки на профили в соцсетях (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, и т.д.), по одной в каждой строке. Они могут быть использованы в обогащённых результатах поиска, таких как Google Knowledge Graph.

en: Add title attribute to link
ru: Включить в ссылку атрибут заголовка

en: Additional 404 title input
ru: Ввод дополнительного заголовка 404

en: Additional Domains
ru: Дополнительные домены

en: Additional Front Page Headers
ru: Доп. заголовки главной страницы

en: Additional Page Headers
ru: Доп. заголовки страницы

en: Additional Pages
ru: Дополнительные страницы

en: Additional Post Headers
ru: Доп. заголовки записей

en: Additional Posts Page Headers
ru: Дополнительные заголовки страницы записей

en: Additional Sitemaps
ru: Дополнительные карты сайта

en: Advanced Analytics Options
ru: Расширенные настройки аналитики

en: Advanced Google Analytics tracking
ru: Включить отслеживание Google Analytics

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advanced support for WooCommerce
ru: Расширенная поддержка WooCommerce

en: Advanced support for eCommerce
ru: Расширенная поддержка электронной коммерции

en: Album
ru: Альбом

en: All Post Types
ru: Все типы записей

en: All Taxonomies
ru: Все таксономии

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
ru: Список изменений All in One SEO Pro

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
ru: Форум поддержки плагина All in One SEO Pro

en: All in One SEO Team
ru: Команда All in One SEO

en: All in One SEO has been deactivated
ru: All In One SEO деактивирован

en: All values are mandatory.
ru: Все значения обязательны.

en: Allow
ru: Разрешить

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
ru: Укажите максимальное число публикаций на карте сайта (до 50 000).

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
ru: Позволить авторам идентифицироваться своими Facebook аккаунтами в качестве авторов контента на Opengraph мета для своих статей.

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
ru: Позволяет авторам идентифицироваться своими Twitter аккаунтами в качестве создателей контента на Twitter cards для своих постов.

en: Always
ru: Всегда

en: An unknown error occurred during creation. Please try again.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Попробуйте ещё раз.

en: Analysis Results
ru: Результаты анализа

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Analyze this page
ru: Анализировать эту страницу

en: Anonymize IP Addresses
ru: Анонимизация IP-адресов

en: Any changes are automatically submitted to search engines.
ru: Все изменения автоматически отправлены поисковым системам.

en: Archive
ru: Архив

en: Archive Pages
ru: Страницы архивов

en: Archive Title Format
ru: Формат заголовков архивов

en: Are you enjoying %1$s?
ru: Вам нравится %1$s?

en: Article
ru: Статья

en: Article Section
ru: Раздел статьи

en: Article Tags
ru: Теги статьи

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
ru: Как видно из названия, это Title главной страницы. Это не зависит от любых других опций. Если не задано, то будет использоваться название сайта по умолчанию (WordPress Настройки-Основные-Название сайта).

en: Athlete
ru: Спортсмен

en: Author
ru: Автор

en: Author Archive Title Format
ru: Формат заголовков архивов авторов

en: Author Pages
ru: Страницы автора

en: Autogenerate Descriptions
ru: Авто-генерируемые описания

en: Automatically Generate Article Tags
ru: Автоматически генерировать теги к статьям

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
ru: Автоматически генерировать метки статей для Facebook статей, когда не задано.

en: Bad Bot Blocker
ru: Блокировщик вредных ботов

en: Baggage Tracking
ru: Отслеживание багажа

en: Band
ru: Группа

en: Bar
ru: Бар

en: Basic Control of Sitemap Priority & Frequency
ru: Основное управление приоритетом и частотой для опросов карты сайта

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %1$s VaultPress by Jetpack %2$s for backups.
ru: До запуска импорта мы настоятельно рекомендуем вам сделать резервную копию сайта. Мы советуем использовать для бэкапов %1$s VaultPress от Jetpack %2$s.

en: Beginners Guide for %s
ru: Руководство для новичков в %s

en: Beginners Guide for Social Meta module
ru: Инструкция по модулю Социальных мета для новичков

en: Beginners Guide for XML Sitemap module
ru: Инструкция по модулю XML-карты сайта для новичков

en: Bill Payment
ru: Оплата счетов

en: Billing Support
ru: Помощь при оплате

en: Block Bad Bots using HTTP
ru: Блокировка вредных ботов, используя HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP
ru: Блокировать реферальный спам, используя HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP.
ru: Блокировать реферальный спам используя HTTP.

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
ru: Блокировка запросов от пользовательских агентов, которые известны баловством с 503.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
ru: Заблокированный бот с IP %1$s - соответствует рефереру %2$s, найденному в чёрном списке.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
ru: Заблокированный бот с IP %1$s - соответствует агенту пользователя %2$s, найденному в чёрном списке.

en: Book
ru: Книга

en: CSS Validator
ru: Валидатор CSS

en: Cafe
ru: Кафе

en: Cancel
ru: Отменить

en: Canonical URLs
ru: Канонические URL'ы

en: Category
ru: Рубрика

en: Category Title Format
ru: Формат заголовков рубрик

en: Cause
ru: Причина

en: Check out what's new in our latest release post!
ru: Узнайте что нового в нашей заметке о последнем выпуске!

en: Check this and %s will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in the wp-content directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
ru: Отметьте это и %s начнёт вести журнал важных событий (all-in-one-seo-pack.log) в директории wp-content, который может быть полезен при отладке. Убедитесь, что эта директория доступна для записи.

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
ru: Отметьте, чтобы шорткоды были испоонены для описаний, авто-генерируемых из контента.

en: Check this and your Meta Descriptions for any Post Type will be auto-generated using the Post Excerpt, or the first 160 characters of the post content if there is no Post Excerpt. You can overwrite any auto-generated Meta Description by editing the post or page.
ru: Отметьте это и ваши мета-описания для всех типов записей будут автоматически сгенерированы используя отрывки записей, или первые 160 символов записи если нет отрывка. Вы можете перезаписать автоматически сгенерированные мета-описания при редактировании страницы или записи.

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
ru: Отметьте. чтобы удалить описание (description) со страницы 2 и далее для разделенного на страницы контента (пагинация).

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковых роботов не переходить по ссылкам на странице.

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковых роботов не индексировать эту страницу.

en: Check this if you want to ensure consistency in URL paths reported to Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите быть убеждены в целостности путей URL рапортуемых в Google Analytics.

en: Check this if you want to track URL changes for single pages with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать изменения URL для одиночных страниц через Google Analytics.

en: Check this if you want to track events with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать события через Google Analytics.

en: Check this if you want to track how far down a user scrolls a page with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать насколько посетитель прокручивает страницу через Google Analytics.

en: Check this if you want to track how long pages are in visible state with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать как долго страницы являются видимыми через Google Analytics.

en: Check this if you want to track interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать взаимодействие с официальными виджетами Facebook и Twitter через Google Analytics.

en: Check this if you want to track media query matching and queries with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать совпадения медиа запросов и запросы через Google Analytics.

en: Check this if you want to track outbound forms with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать исходящие формы через Google Analytics.

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
ru: Отметьте, если хотите, отслеживать исходящие ссылки с Google Analytics.

en: Check this if you want to track when elements are visible within the viewport with Google Analytics.
ru: Отметьте, если вы хотите отслеживать какие элементы будут видимы в просмотре через Google Analytics.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ru: Отметьте, чтобы категории для данной записи использовались как ключевые слова для нее же (в дополнение к любым ключевым словам, указанным на экране редактирования записи).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
ru: Отметьте это, если вы хотите, чтобы ключевые слова на странице с публикациями (устанавливается в настройках WordPress, в разделе Чтение, отображение страницы) и архивных страницах динамически генерировались из ключевых слов, показанных на той странице. Если не отмечено, будут использованы ключевые слова, заданные на экране редактирования страницы для страницы сообщений.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ru: Отметьте, чтобы теги для данной записи использовались как ключевые слова для нее же (в дополнение к любым ключевым словам, указанным на экране редактирования записи).

en: Check this to add %s to the Toolbar for easy access to your SEO settings.
ru: Отметьте это и %s появится на панели инструментов администратора для быстрого доступа к настройкам SEO.

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не следовать по ссылкам на страницах пагинаций. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать архивы авторов. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать категорию Архивы. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать архивы дат. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать архивы тегов. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать архивы пользовательских таксономий. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать пагинцию страниц/записей. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать 404 страницу.

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
ru: Отметьте, чтобы попросить поисковые системы не индексировать страницу поиска. Полезно для избежания дублирования контента.

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
ru: Отметьте это, чтобы отредактировать список запрещенных пользовательских агентов для блокирования вредных ботов.

en: Check this to move the %s menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
ru: Отметьте для перемещения элемента %s в меню наверх меню консоли WordPress.

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
ru: Отметьте, чтобы описание (description) не обрезалось независимо от его длины.

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
ru: Отметьте, чтобы снять защиту внутреннего поля postmeta для использования с XMLRPC. Если Вы не знаете, что это такое, оставьте его неотмеченным.

en: Check to use advanced Google Analytics options.
ru: Отметьте, чтобы использовать расширенные возможности Google Analytics.

en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in %s, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
ru: При отметке этого поля будет использоваться заголовок и описание домашней страницы, установленные в общих настройках %s.

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
ru: Эта опция использует заголовок, описание и ключевые слова, установленные для вашей статической главной страницы.

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
ru: Эта опция установит канонический URL на первой странице для всего контента (страниц) пагинации.

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
ru: Выбрать значение по умолчанию, которое лучше описывает содержание записи.

en: Choose a valid %1$s .ini file and click &quot;Import&quot; to import options from a previous state or install of %2$s.
ru: Выберите правильный файл %1$s .ini и нажмите &quot;Импорт&quot; для импорта настроек из предыдущего состояния или установки %2$s.

en: Choose platform:
ru: Выберите платформу:

en: Choose the platform you want to import SEO data from
ru: Выберите платформу, из которой намерены импортировать SEO-данные

en: City
ru: Город

en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into %s, along with the number of records that will be imported.
ru: Кликните "Анализировать" для вывода списка всех SEO-данных, которые могут быть импортированы в %s, вместе с количеством записей, доступных для импорта.

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
ru: Кликните "Конвертировать" для выполнения импорта. После окончания процесса импорта, вы будете уведомлены о количестве импортированных записей, а также о том, сколько записей были проигнорированы в соответствии с критериями, выставленными выше.

en: Click here for documentation on this setting
ru: Нажмите здесь для документации по этой настройке

en: Click here for documentation on this setting.
ru: Кликните сюда для получения документации по этим настройкам.

en: Company
ru: Компания

en: Compatible data:
ru: Совместимые данные:

en: Configured Rules
ru: Настроенные правила

en: Connect to Google Tag Manager for Advanced Analytics
ru: Подключить к Google Tag Manager для получения расширенной аналитики

en: Content Type Settings
ru: Настройки типов содержимого

en: Continue to the General Settings
ru: Продолжить в общих настройках

en: Control SEO on categories, tags and custom taxonomies with the Pro version
ru: Управляйте SEO в рубриках, метках и пользовательских таксономиях с помощью Pro версии

en: Conversion Results
ru: Результаты преобразования

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Couldn't find file %s!
ru: Невозможно найти %s!

en: Couldn't rename file %s!
ru: Невозможно переименовать файл %s!

en: Country
ru: Страна

en: Create RSS Sitemap
ru: Создать RSS карту сайта

en: Create RSS Sitemap as well.
ru: Также создать RSS карту сайта.

en: Create a Robots.txt File
ru: Создать Robots.txt

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
ru: Создайте и настройте вашу карту сайта для видео, используя этот функционал и предоставьте её Google, Bing/Yahoo и Ask.com.

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
ru: Создайте XML карту сайта используя эти возможности. Вы также можете уведомлять поисковые системы (Google, Bing/Yahoo and Ask.com) об изменениях.

en: Creating
ru: Создание

en: Credit Card Support
ru: Помощь с банковскими картами

en: Currently selected
ru: Активна сейчас

en: Currently selected link settings
ru: Настройки выбранной ссылки

en: Custom Canonical URL
ru: Пользовательский канонический URL

en: Custom Image
ru: Пользовательское изображение

en: Custom Twitter Image
ru: Пользовательское Twitter-изображение

en: Custom Video
ru: Пользовательское видео

en: Customer Support
ru: Поддержка пользователей

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
ru: Запланированная ежедневная проверка карты сайта завершена.

en: Date Archive Title Format
ru: Формат заголовков архивов дат

en: Day: %s
ru: День: %s

en: Deactivate plugins
ru: Деактивировать плагины

en: Debug String
ru: Отладка строки

en: Debug This Post
ru: Отладить эту публикацию

en: Debug Warning: %1$s meta data was included again from %2$s filter. Called %3$s times!
ru: Предупреждение отладки: %1$s метаданные повторно включены фильтром %2$s. Вызвано %3$s раз!

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default - nofollow
ru: По умолчанию - nofollow

en: Default - noindex
ru: По умолчанию - noindex

en: Default Image
ru: Изображение по умолчанию

en: Default Image Height
ru: Высота изображения по умолчанию

en: Default Image Width
ru: Ширина изображения по умолчанию

en: Default OG:Image
ru: OG:Image по умолчанию

en: Default Twitter Card
ru: Twitter Card по умолчанию

en: Default to NOFOLLOW
ru: По умолчанию NOFOLLOW

en: Default to NOINDEX
ru: По умолчанию NOINDEX

en: Delete Conflicting Files
ru: Удалить конфликтующие файлы

en: Delete this additional URL
ru: Удалить этот дополнительный URL-адрес

en: Delete this rule
ru: Удалить это правило

en: Deleted %s.
ru: Удалено %s.

en: Description
ru: Описание

en: Description Format
ru: Формат описания

en: Did You Know?
ru: Знаете ли вы?

en: Did you know that Business & Agency plan users also have access to Google News sitemaps?&nbsp;
ru: Вы знали, что пользователи планов Business и Agency также имеют доступ к карте сайта Новостей Google?&nbsp;

en: Did you know that we also support Google News sitemaps?&nbsp;
ru: Вы знали, что мы также поддерживаем карту сайта Новостей Google?&nbsp;

en: Director
ru: Директор

en: Directory Path
ru: Путь к каталогу

en: Directory Path cannot be empty
ru: Путь каталога не может быть пустым

en: Disable Google Analytics
ru: Отключить Google Analytics

en: Disable Google Analytics on this page.
ru: Отключить Google Analytics на странице.

en: Disable SEO on this page.
ru: Отключить SEO для страницы.

en: Disable on this page/post
ru: Отключить для этой страницы/записи

en: Disabled
ru: Отключить

en: Disallow
ru: Запретить

en: Dismiss
ru: Пропустить

en: Display Advertiser Tracking
ru: Показывать отслеживание рекламодателей

en: Display Menu At The Top:
ru: Отображать меню в верхней панели:

en: Display Menu In Toolbar:
ru: Показывать меню в панели инструментов:

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Display Sitelinks Search Box
ru: Отображать ссылки сайта в поисковом окне

en: Do Not Override
ru: Не переопределять

en: Documentation
ru: Документацию к плагину

en: Don't display this page in the sitemap.
ru: Не отображать эту страницу в карте сайта (sitemap).

en: Drink
ru: Напиток

en: Duplicate %s Meta
ru: Дубликат мета %s

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
ru: Динамическая генерация карты сайта, похоже, использует неверные rewrite rules (правила перезаписи), пожалуйста, отключите все другие плагины и сбросьте настройки постоянных ссылок.

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives
ru: Генерировать динамически ключевые слова для страниц/архивов записей

en: Dynamically Generate Sitemap
ru: Динамическая карта сайта

en: Dynamically creates the XML sitemap instead of using a static file.
ru: Динамически создаёт XML-карту сайта вместо использования статического файла.

en: E-mail debug information
ru: Отправить информацию на почту

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit .htaccess
ru: Изменить .htaccess

en: Edit SEO
ru: Править SEO

en: Edit this rule
ru: Редактировать это правило

en: Edit your .htaccess file to fine-tune your site.
ru: Отредактируйте файл .htaccess для тонкой настройки вашего сайта.

en: Email Address
ru: Email адрес

en: Emergency
ru: Экстренная ситуация

en: Enable Facebook Meta for Post Types
ru: Включить Facebook Meta для типов записей

en: Enable Sitemap Indexes
ru: Задействовать файл индекса карты сайта

en: Enable this option to look for videos in custom fields as well.
ru: Включить этот параметр для использования видео в произвольных полях.

en: Enable this setting to strip punctuation characters for your images' alt tag attribute.
ru: Включите этот параметр, чтобы удалять знаки препинания в атрибутах alt-тегов изображений.

en: Enable this setting to strip punctuation characters for your images' title attribute.
ru: Включите данную опцию, чтобы очищать от знаков пунктуации атрибуты заголовков изображений.

en: Enabled
ru: Включить

en: Enhanced Ecommerce
ru: Улучшенная Ecommerce

en: Enhanced Link Attribution
ru: Улучшенная атрибуция ссылки

en: Ensure URL Consistency:
ru: Убедиться в целостности URL:

en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by %s.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em><br />For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add "forum" or "/forum" or "/forum/" or any URL with the word "forum" in it here, such as "http://example.com/forum" or "http://example.com/forum/someforumpage", and it will be excluded.
ru: Введите через запятую список страниц, на которые не будет влиять %s. Это полезно при использовании плагинов, которые генерируют свои собственные динамические страницы. Например: <em>/forum/, /contact/</em><br />. Если вы хотите исключить виртуальные страницы, созданные при помощи плагина форума, все что нужно сделать, это добавить forum или /forum или /forum/ или любой URL со словом "forum" в нем (например: "http://mysite.com/forum" или "http://mysite.com/forum/abrocadabro") и они будут исключены.

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Do not stuff everything in here.
ru: Введите через запятую список наиболее важных ключевых слов для вашего сайта, которые будут записаны как Meta Keywords для домашней страницы. Не перечисляйте здесь всё.

en: Enter a valid path to a directory or file, for example: /wp-admin/ or /wp-admin/admin-ajax.php
ru: Введите корректный путь к директории или файлу, например: /wp-admin/ или /wp-admin/admin-ajax.php

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
ru: Введите информацию для дополнительных ссылок, что Ваша карта сайта уже не управляется через WordPress.

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
ru: Введите имя пользователя Twitter, связанного с сайтом.

en: Enter the email address provided by Semper Plugins Support to send your debug information
ru: Введите адрес электронной почты, предоставленный поддержкой плагинов Semper для отправки отладочной информации

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
ru: Введите высоту Open Graph изображения в пикселях (напр. 600).

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
ru: Введите высоту Open Graph видео в пикселях (напр. 600).

en: Enter the name of a User Agent here.  You can use the wildcard * to allow or block all robots. A list of User Agents can be found <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="http://www.robotstxt.org/db.html">here</a>.
ru: Введите сюда имя пользовательского агента. Вы можете использовать символ подстановки * для разрешения или блокировки всех роботов. Список всех пользовательских агентов <a target="_blank" rel="noopener noreferrer" href="http://www.robotstxt.org/db.html">здесь</a>.

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
ru: Введите название пользовательского поля (можно несколько, разделяя их запятыми), чтобы использовать это поле для указания Open Graph изображения на страницах или в записях.

en: Enter the name of the site owner here.
ru: Введите имя владельца сайта.

en: Enter the name of your website here.
ru: Введите здесь название Вашего сайта.

en: Enter the primary phone number your organization or business. You must include the country code and the phone number must use the standard format for your country, for example: 1-888-888-8888.
ru: Введите основной номер телефоны вашей организации. Вы должны указать код страны, а номер телефона должен использовать стандартный формат для вашей страны, например: +7-495-123-4567.

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
ru: Введите ширину Open Graph изображения в пикселях (напр. 600).

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
ru: Введите ширину Open Graph видео в пикселях (напр. 600).

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple IDs separated by a comma.
ru: Введите свой ID администратора Facebook сюда. Возможен ввод нескольких ID, разделённых запятой.

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/apps/register
ru: Введите свой Facebook App ID здесь. Информацию о том, как получить ваш Facebook App ID можно найти на https://developers.facebook.com/docs/apps/register

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
ru: Введите Ваш ID Google Analytics для отслеживания поведения посетителей на Вашем сайте с ее помощью.

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
ru: Введите имя Вашего домена без http:// чтобы настроить cookie.

en: Enter your email address
ru: Введите свой электронный адрес

en: Enter your organization or business name.
ru: Введите название вашей организации.

en: Enter your verification code here to verify your site with Baidu Webmaster Tools.
ru: Введите свой код для верификации сайта в Baidu Webmaster Tools.

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.
ru: Введите свой код для верификации сайта в Bing Webmaster Tools.

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Search Console.
ru: Введите свой код для верификации сайта в Google Search Console.

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.
ru: Введите свой код для верификации сайта в Pinterest.

en: Enter your verification code here to verify your site with Yandex Webmaster Tools.
ru: Введите свой код для верификации сайта в сервисе Яндекс Вебмастер.

en: Entries from these taxonomy terms will be excluded from the sitemap.
ru: Содержимое этих элементов таксономии будет исключено из карты сайта.

en: Episode
ru: Эпизод

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
ru: Ошибка: введите в поле корректный email адрес.

en: Exclude From Sitemap
ru: Исключить из карты сайта

en: Exclude Images
ru: Исключить изображения

en: Exclude Images in your sitemap.
ru: Исключить изображения из карты сайта.

en: Exclude Pages
ru: Исключить страницы

en: Exclude Users From Tracking
ru: Исключить отслеживание пользователей

en: Exclude any category, tag or custom taxonomy from the XML sitemap. Start typing the name of a category, tag or taxonomy term in the field and a dropdown will populate with the matching terms for you to select from.<br/><br/>This will also exclude any content belonging to the specified term.  For example, if you exclude the "Uncategorized" category then all posts in that category will also be excluded from the sitemap.
ru: Исключите любую рубрику, метку или пользовательскую таксономию из XML-карты сайта. Введите часть названия рубрики, метки или таксономии для заполнения выпадающего списка совпадающими элементами.<br/><br/>Это также исключит любое содержимое принадлежащее указанным элементам. Например, если вы исключите рубрику "Без рубрики", то все её записи будут исключены из карты сайта.

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
ru: Исключить зарегистрированных пользователей из отслеживания Google Analytics по роли.

en: Excluded Items
ru: Исключенные объекты

en: Excluded Pages
ru: Исключенные страницы

en: Excluded Terms
ru: Исключённые выражения

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Post Types
ru: Экспортируемые типы записей

en: Export Settings
ru: Настройки экспорта

en: Exports and imports your %s plugin settings.
ru: Экспорт и импорт настроек плагина %s.

en: Facebook Debug
ru: Отладить Facebook

en: Facebook Object Type
ru: Тип данных Facebook

en: Facebook Settings
ru: Настройки Facebook

en: Failed to delete file %s!
ru: Ошибка удаления файла %s!

en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, error code %3$s.
ru: При уведомлении %1$s об изменениях в карте сайта %2$s произошла ошибка. Код ошибки: %3$s.

en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, unable to access via wp_remote_get().
ru: При уведомлении %1$s об изменениях в карте сайта %2$s произошла ошибка. Невозможно получить доступ через wp_remote_get().

en: Failed to rename file %s!
ru: Ошибка переименования файла %s!

en: Failed to send to %s.
ru: Ошибка при отправке %s.

en: Failed to write file %s!
ru: Ошибка записи в файл %s!

en: Feature
ru: Возможность

en: Feature Manager
ru: Модули

en: Featured Image
ru: Показываемое (рекомендуемое) изображение

en: File %s already exists!
ru: Файл %s уже существует!

en: File %s doesn't exist!
ru: Отсутствует файл %s!

en: File %s isn't writable!
ru: Файл %s недоступен на запись

en: File Editor
ru: Редактор файлов

en: First Attached Image
ru: Первое добавленное изображение

en: First Available Image
ru: Первое доступное изображение

en: First Image In Content
ru: Первое изображение в контенте

en: Food
ru: Еда

en: Force Rewrites
ru: Принудительная перезапись

en: Form submission error: verification check failed.
ru: Ошибка: проверка провалена.

en: Frequencies
ru: Частота обновлений

en: Front Page Displays
ru: Главная страница показывает

en: Game
ru: Игра

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Generate an RSS sitemap in addition to the regular XML Sitemap.
ru: Генерировать RSS-карту сайта в дополнение к стандартной XML-карте сайта.

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
ru: Сгенерируйте и проверьте Ваш robots.txt для навигации поисковых роботов на сайте.

en: Generated by
ru: Сгенерировано

en: Get %s Now
ru: Получить %s сейчас!

en: Get Started
ru: Начнем

en: Getting started? Read the Beginners Guide
ru: Приступаете к работе? Прочитайте Руководство для начинающих

en: Give feedback
ru: Оставьте отзыв

en: Google News Sitemap
ru: Карта сайта Google Новостей

en: Google News Sitemap Post Types
ru: Типы записей карты сайта Google Новостей

en: Government
ru: Правительство

en: Greater control over display settings
ru: Улучшенный контроль над настройками экрана

en: HTML Validator
ru: Валидатор HTML

en: Help
ru: Помощь

en: Help translate %s into your language.
ru: Помогите перевести %s на ваш язык.

en: Here's how your robots.txt looks:
ru: Вот как выглядит ваш robots.txt:

en: Home Description
ru: Описание дом. страницы

en: Home Image
ru: Изображение дом. страницы

en: Home Keywords (comma separated)
ru: Ключевые слова главной страницы (разделять запятыми)

en: Home Page Settings
ru: Настройки главной страницы

en: Home Page Title Format
ru: Формат заголовка главной страницы

en: Home Title
ru: Заголовок дом. страницы

en: Home URL
ru: URL домашней страницы

en: Homepage
ru: Главная страница

en: Hotel
ru: Отель

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: I already did
ru: Уже сделано!

en: Identical rule exists: %s
ru: Идентичное правило существует: %s

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
ru: Если выбрано, только записи с видео будут показаны в карте сайта.

en: Image
ru: Изображение

en: Image From Custom Field
ru: Изображение из пользовательского поля

en: Image SEO
ru: SEO для изображений

en: Image Settings
ru: Настройки изображения

en: Import
ru: Импорт

en: Import SEO Data
ru: Импортировать SEO-данные

en: Import SEO Settings
ru: Импорт настроек SEO

en: Import SEO data from:
ru: Импорт данных SEO из:

en: Importer & Exporter
ru: Импорт и Экспорт

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Inactive Plugins
ru: Неактивные плагины

en: Include Author Archives in your sitemap.
ru: Включить авторов архивов в файл sitemap.

en: Include Author Pages
ru: Включить страницы авторов

en: Include Custom Fields
ru: Включить произвольные поля

en: Include Date Archive Pages
ru: Включить архивы за день

en: Include Date Archives in your sitemap.
ru: Включить дату архивов в файл sitemap.

en: Insert time
ru: Задать время

en: Install Plugin
ru: Установить плагин

en: Installation Failed
ru: Установка не удалась

en: It features all news articles that were published in the last 48 hours and contains
ru: Включает все новостные статьи, которые были опубликованы за последние 48 часов и содержат

en: Join Our Community
ru: Вступите в сообщество

en: Join Our Mailing List
ru: Подпишитесь на нашу рассылку

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
ru: Подпишитесь на нашу рассылку секретов и советов по WordPress.

en: Keyword Settings
ru: Настройки ключей

en: Keywords (comma separated)
ru: Ключевые слова (разделять запятыми)

en: Landmark
ru: Ориентир

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Last modified date of the page.
ru: Дата последнего изменения страницы.

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

en: License Key is not set yet or invalid.
ru: Лицензионный ключ еще не установлен, либо недействителен

en: Limited Support
ru: Ограниченная поддержка

en: Link
ru: Ссылка

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
ru: Ссылка на Facebook страницу, связанную с Вашим сайтом.

en: Link edited.
ru: Ссылка отредактирована.

en: Link inserted.
ru: Ссылка вставлена.

en: Link removed.
ru: Ссылка удалена.

en: Log Of Blocked Bots
ru: Журналирование блокированных ботов

en: Log and show recent requests from blocked bots.
ru: Журналирование и отображение последних запросов от заблокированных ботов.

en: Log important events
ru: Вести журнал важных событий

en: MYSQL Version
ru: Версия MYSQL

en: Main Settings
ru: Основные настройки

en: Make sure your website's emails reach the inbox. Our goal is to make email deliverability easy and reliable. Trusted by over 1 million websites.
ru: Убедитесь что письма с вашего сайта доходят до адресата. Наша цель сделать почтовые доставки простыми и надежными. Нам доверяют более миллиона сайтов.

en: Manage Licenses
ru: Управление лицензиями

en: Manually Enter
ru: Ввести вручную

en: Manually set the %1$s of your %2$s.
ru: Установите вручную %1$s ваших %2$s .

en: Maximum Posts Per Sitemap Page
ru: Максимальное количество публикаций в карте сайта

en: Media / Attachments
ru: Медиа / Вложения

en: Memory usage
ru: Использование памяти

en: Method %s doesn't exist
ru: Отсутствует метод %s

en: Missing values from `%s`.
ru: Пропущенные значения из `%s`.

en: Modify Rule
ru: Изменить правило

en: MonsterInsights makes it “effortless” to properly connect your WordPress site with Google Analytics, so you can start making data-driven decisions to grow your business.
ru: MonsterInsights делает ”легким” правильное подключение сайта WordPress к Google Аналитике, так что вы можете начать принимать решения, основанные на данных, чтобы развивать свой бизнес.

en: Month: %s
ru: Месяц: %s

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Movie
ru: Фильм

en: Multisite
ru: Мультисайт

en: Musician
ru: Музыкант

en: N/A
ru: Нет данных

en: NOFOLLOW this page/post
ru: NOFOLLOW  эту страницу/запись

en: NOINDEX this page/post
ru: NOINDEX эту страницу/запись

en: Need a license key?
ru: Нужен лицензионный ключ?

en: Never
ru: Никогда

en: Never Shorten Long Descriptions
ru: Никогда не сокращать длинные описания

en: New page: <mark>%s</mark>
ru: Новая страница: <mark>%s</mark>

en: News Sitemap
ru: Карта новостей сайта

en: No
ru: Нет

en: No Pagination for Canonical URLs
ru: Запретить разбивку страниц для канонических URL'ов

en: No Schedule
ru: Нет расписания

en: No duplicate meta tags found.
ru: Дублей мета тегов не найдено.

en: No limit
ru: Нет ограничений

en: No requests yet.
ru: Пока, запросов нет.

en: No results found.
ru: Результаты не найдены.

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: No value
ru: нет значения

en: Noindex Settings
ru: Настройки индексирования (noindex)

en: Non Profit
ru: Некоммерческий

en: Nope, maybe later
ru: Не сейчас, возможно позже

en: Not Available
ru: Недоступно

en: Not Installed
ru: не установлено

en: Not Really...
ru: Не особенно...

en: Not set
ru: Не установлено

en: Note: If General Settings is checked, the
    								General Settings, the Feature Manager settings,
    								and the following currently active modules will
    								have their settings data exported:
ru: Примечание: Если Общие настройки отмечены, то Общие настройки, настройки блока Управления модулями и настройки активных в настоящее время модулей будут экспортированы:

en: Nothing found for %request_words%
ru: Ничего не найдено для %request_words%

en: Notice updated successfully.
ru: Обновление уведомления успешно завершено.

en: Notice:
ru: Заметка:

en: Notice: To avoid problems with your XML Sitemap, we strongly recommend you set the Maximum Posts per Sitemap Page to 1,000.
ru: Внимание: Во избежание проблем с вашей XML-картой сайта, настоятельно рекомендуется установить максимум записей на карту сайта в размере 1000.

en: Notify search engines based on the selected schedule, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
ru: Уведомлять поисковые системы в соответствии в с выбранным расписанием, а также ежедневно обновлять статику карты сайта, если она используется (используется WP-Cron, поэтому убедитесь, что на вашем сервере все работает правильно).

en: Object Type
ru: Тип данных

en: Off
ru: Выкл.

en: Ok, you deserve it
ru: OK, вы заслужили это

en: On
ru: Вкл.

en: Once Monthly
ru: Раз в месяц

en: Once Weekly
ru: Один раз в неделю

en: Open in new tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
ru: Оптимизируйте производительность и проверьте статус системы (информация о сервере, WP, PHP и др.).

en: Options Reset.
ru: Сброс настроек.

en: Organization
ru: Организация

en: Organization Logo
ru: Логотип организации

en: Organization Name
ru: Название организации

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
ru: Организуйте записи карты сайта в отдельных файлах. Мы рекомендуем включить этот параметр, если карта сайта содержит более 1000 URL-адресов.

en: Our high-converting optin forms like Exit-Intent® popups, Fullscreen Welcome Mats, and Scroll boxes help you dramatically boost conversions and get more email subscribers.
ru: Наши высоко конвертируемые анкеты, такие как всплывающие окна Exit-Intent®, полноэкранные приветствия и поля прокрутки, помогут вам значительно повысить конверсию и получить больше подписчиков электронной почты.

en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 50 million downloads since 2007.
ru: SEO из коробки для вашего сайта на WordPress. Такой функционал, как XML карта сайта, SEO для пользовательских типов публикаций, SEO для блогов и бизнес-сайтов, SEO для интернет-магазинов, и многое другое. Почти 50 миллионов загрузок с 2007 г.

en: Override the canonical URLs for this post.
ru: Переопределить канонические ссылки для этой записи.

en: Override the default sitemap frequency for this post.
ru: Переопределите частоту использования карты сайта для этой записи.

en: Override the default sitemap priority for this post.
ru: Переопределите приоритет карты сайта для этой записи.

en: PHP Allow URL fopen
ru: PHP разрешить fopen() для URL (allow_url_fopen)

en: PHP Exif support
ru: Поддержка PHP Exif

en: PHP IPTC support
ru: Поддержка PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
ru: PHP макс. размер статьи

en: PHP Max Script Execute Time
ru: PHP макс. время выполнения скрипта

en: PHP Max Upload Size
ru: PHP макс. размер загрузки

en: PHP Memory Limit
ru: PHP лимит памяти

en: PHP Version
ru: PHP версия

en: PHP XML support
ru: Поддержка PHP XML

en: Package Tracking
ru: Отслеживание пакетов

en: Page
ru: Страница

en: Page Frequency
ru: Частота обновления страницы

en: Page Priority
ru: Приоритет страницы

en: Page Title Format
ru: Формат заголовка страницы

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Paged Format
ru: Формат разбивки на страницы

en: Part
ru: Часть

en: Path cannot be overridden: %s
ru: Путь не может быть переопределен: %s

en: Performance
ru: Производительность

en: Permalink Setting
ru: Настройка постоянных ссылок

en: Person
ru: Личность

en: Person or Organization
ru: Частное лицо или организация

en: Person's Image
ru: Фотография

en: Person's Name
ru: Имя

en: Person's Username
ru: Имя пользователя (виртуальное)

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Pinterest Site Verification
ru: Верификация на Pinterest

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
ru: Разместить ссылку на файл Sitemap.xml в виртуальном robots.txt.

en: Please Note:
ru: Пожалуйста, обратите внимание:

en: Please provide absolute URLs (including http or https).
ru: Пожалуйста, укажите абсолютные URL (включая http или https).

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
ru: Пожалуйста, обращайтесь к документации по каждому инструменту для настройки и использования соц. мета.

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Plugin activated.
ru: Плагин активирован.

en: Plugin installed & activated.
ru: Плагин установлен и активирован.

en: Plugin installed.
ru: Плагин установлен.

en: Plugins
ru: Дополнения

en: Politician
ru: Политик

en: Post
ru: Опубликовать

en: Post Author Image
ru: Изображение автора статьи

en: Post Data
ru: Данные записи

en: Post Title Format
ru: Формат заголовка записи

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Post Types
ru: Типы записей

en: Post/Page
ru: Запись/Страница

en: Posts
ru: Записи

en: Posts, Pages, Categories and Tags Only
ru: Только записи, страницы, рубрики и метки

en: Potential conflict with unknown file %s.
ru: Потенциальный конфликт с неизвестным файлом %s.

en: Press ENTER to add this link
ru: Нажмите Enter чтобы добавить эту ссылку

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
ru: Нажмите эту кнопку для повторного извлечения и отладки Facebook'ом данной страницы.

en: Preview Snippet
ru: Предпросмотр сниппета

en: Priorities
ru: Приоритеты

en: Priority Support
ru: Приоритетная техническая поддержка

en: Product
ru: Продукт

en: Profile
ru: Профиль

en: Public Figure
ru: Публичная личность

en: Publish Date
ru: Дату публикации

en: Purchase one now
ru: Сделать покупку сейчас

en: Quality guidelines for SEO titles and descriptions
ru: Рекомендации по качеству SEO заголовков и описаний

en: RSS Sitemap
ru: Карта сайта RSS

en: Raise execution time
ru: Увеличить время выполнения

en: Raise memory limit
ru: Увеличить лимит памяти

en: Read the %s user guide
ru: Прочтите руководство пользователя %s

en: Reading Settings
ru: Настройки чтения

en: Recently updated
ru: Недавно обновлённые

en: Redirect Attachments to Post Parent
ru: Перенаправление вложений на родительскую запись

en: Redirect attachment pages to post parent.
ru: Перенаправление страниц вложений на родительскую запись.

en: Referer Blocklist
ru: Чёрный список рефереров

en: Remind me later
ru: Напомнить позже

en: Remove Descriptions For Paginated Pages
ru: Удалить описания со страниц с разбивкой на подстраницы

en: Removed empty file %s.
ru: Удалён пустой файл %s.

en: Rename Conflicting Files
ru: Переименовать конфликтующие файлы

en: Renamed %1$s to %2$s.
ru: Переименовано %1$s в %2$s.

en: Reservations
ru: Бронирование

en: Reset %s Settings to Defaults
ru: Сбросить %s настройки в стандартное состояние

en: Reset ALL Settings to Defaults
ru: Сбросить ВСЕ настройки

en: Reset Dismissed Notices
ru: Сбросить отклонённые уведомления

en: Reset Features
ru: Сбросить модули

en: Reset General Settings to Defaults
ru: Сбросить главные настройки

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: Revisions
ru: Ревизии

en: Roadside Assistance
ru: Помощь в пути

en: Row %s not found; no rows were deleted.
ru: Строка %s не найдена; ни одной строки не удалено.

en: Rule
ru: Правило

en: Rule cannot be overridden: %s
ru: Правило не может быть переопределено: %s

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions
ru: Использовать шорткоды в авто-генерируемом описании

en: Run Shortcodes In Description
ru: Использовать шорткоды в описании

en: Run Shortcodes In Title
ru: Включить шорткоды в заголовке

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
ru: Запуск шорткодов, которые появляются в мета-тегах описания для соцсетей.

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
ru: Запуск шорткодов, которые появляются в мета-тегах заголовков для соцсетей.

en: SEO Data Import
ru: Импорт SEO-данных

en: SEO Description
ru: Описание (description)

en: SEO Keywords
ru: Ключевые слова (keywords)

en: SEO News
ru: SEO-новости

en: SEO Plugins
ru: Плагины SEO

en: SEO Settings
ru: Настройки SEO

en: SEO Title
ru: Заголовок (title)

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: SEO для рубрик, меток и пользовательских таксономий

en: SEO on only these Content Types
ru: Включить SEO для этих типов содержимого

en: SEO on only these taxonomies
ru: Включить SEO для этих таксономий

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
ru: SFWD отладочное сообщение с сайта %s.

en: SQL Mode
ru: Режим SQL

en: Sales
ru: Продажи

en: Save
ru: Сохранить

en: Scan Header
ru: Сканировать заголовок

en: Scan Now
ru: Сканировать сейчас

en: Scan Social Meta
ru: Сканировать социальные мета

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
ru: Проверьте свой сайт на дубли социальных мета тегов.

en: Schedule Updates
ru: Обновлять по расписанию

en: Schema Settings
ru: Настройки Schema

en: School
ru: Школа

en: Search Engine Visibility
ru: Видимость сайта для поисковых машин

en: Search Title Format
ru: Формат заголовка страницы поиска

en: Search or type url
ru: Найдите или введите URL

en: Search results for "%s"
ru: Результаты поиска "%s"

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
ru: Ошибка системы безопасности. Выйдите из аккаунта WordPress и зайдите в него снова

en: See Quick Links
ru: Посмотреть Быстрые ссылки

en: Select Individual
ru: Выбрать отдельные

en: Select OG:Image Source
ru: Выбрать источник OG:Image

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
ru: Выберите тип Open Graph, который лучше описывает содержание этой страницы или записи.

en: Select the Twitter Card type to use for this Page or Post, overriding the default setting.
ru: Выберите тип Twitter Card для этой записи/страницы, переопределяя настройку по умолчанию.

en: Select the default type of Twitter Card to display.
ru: Выберите тип отображения Twitter card по умолчанию.

en: Select the primary owner for your site from the list of users. Only users with the role of Author, Editor or Administrator will be listed here. Alternatively, you can choose Manually Enter to manually enter the site owner's name.
ru: Выберите основного владельца сайта из списка пользователей. Будут показаны только пользователи с ролью автора, редактора или администратора. В качестве альтернативы вы можете вручную ввести имя владельца сайта.

en: Select the type of contact for the phone number you have entered.
ru: Выберите тип контакта введённого номера телефона.

en: Select this to output markup that notifies Google to display the Sitelinks Search Box within certain search results.
ru: Выберите этот параметр для вывода разметки, уведомляющей Google о необходимости отображения окна поиска дополнительных ссылок сайта в определенных результатах поиска.

en: Select whether your website is primarily for a person or an organization.
ru: Укажите, ваш сайт в первую очередь представляет частное лицо или организацию.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
ru: Укажите типы публикаций для вывода на карте сайта.

en: Select which Post Types should appear in your Google News sitemap. This sitemap only includes posts that were published in the last 48 hours.
ru: Выберите, какие типы записей должны выводиться в вашей карте сайта Google Новостей. Эта карта сайта включает только сообщения, которые были опубликованы за последние 48 часов.

en: Select which Post Types you want to export your %s meta data for.
ru: Выберите для каких типов записей вы хотите экспортировать метаданные %s.

en: Select which Post Types you want to set Open Graph meta values for.
ru: Выберите для каких типов записи вы хотите установить значения мета-тегов Open Graph.

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
ru: Укажите архивы таксономий для вывода на карте сайта.

en: Sent to %s.
ru: Отправлено %s.

en: Server
ru: Сервер

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
ru: Установить по умолчанию NOFOLLOW для всех типов записей.

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
ru: Установить по умолчанию NOINDEX для всех типов записей.

en: Set up Google Analytics
ru: Настройте Google Analytics

en: Settings export file for %s
ru: Файл экспорта настроек %s

en: Show Column Labels for Custom Post Types
ru: Отображать метки столбцов для пользовательских типов записей

en: Show Facebook Author on Articles
ru: Показывать Facebook автора в статьях

en: Show Facebook Publisher on Articles
ru: Показывать Facebook издателя в статьях

en: Show Only Posts With Videos
ru: Показывать только записи с видео

en: Show SEO News
ru: Отображать SEO-новости

en: Show Twitter Author
ru: Показывать Twitter автора

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
ru: Отображает журнал самых последних запросов от заблокированных ботов. Примечание: это не будет отслеживать ботов, которые уже были заблокированы на уровне сервера / .htaccess.

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
ru: Подпишитесь сегодня и получите бесплатный эл. экземпляр книги "5 SEO Tips for WordPress" (обычная цена $39).

en: Site Language
ru: Язык сайта

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Site Title
ru: Название сайта

en: Site URL
ru: URL сайта

en: Sitemap Frequency
ru: Частота обновления карты сайта

en: Sitemap Overview
ru: Обзор карты сайта

en: Sitemap Plugins
ru: Плагины карты сайта

en: Sitemap Priority
ru: Приоритет карты сайта

en: Slug may not be empty!
ru: Короткое имя не может быть пустым!

en: Social Meta
ru: Социальные мета

en: Social Meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: Социальные мета-теги для рубрик, меток и пользовательских таксономий

en: Social Profile Links
ru: Ссылки на профили в соцсетях

en: Social Settings
ru: Социальные настройки

en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in %s, we will not import data from another plugin/theme.
ru: Некоторые плагины и темы не обеспечивают доступ к подобным данным, или они хранят их в нестандартном виде. Если мы не можем импортировать эти данные, они останутся неизменными в вашей базе данных. Любые совместимые SEO-данные будут отображены для вашего просмотра. Если запись или страница уже содержит SEO-данные в %s, мы не будем импортировать данные из других плагинов/тем.

en: Song
ru: Песня

en: Sorry, something went wrong. Please try again
ru: Что-то пошло не так. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform and then click Analyze or Convert.
ru: К сожалению, вы не можете сделать это. Пожалуйста, выберите платформу, а затем нажмите кнопку Анализировать или Конвертировать.

en: Specify Image Height
ru: Указать высоту изображения

en: Specify Image Width
ru: Указать ширину изображения

en: Specify Video Height
ru: Указать высоту видео

en: Specify Video Width
ru: Указать ширину видео

en: Sport
ru: Спорт

en: Sports League
ru: Спортивная лига

en: Sports Team
ru: Спортивная команда

en: State Province
ru: Штат, область

en: Status: %s
ru: Статус: %s

en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
ru: Остановите плохое поведение ботов, замедляющих ваш сайт.

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit Your Latest News Stories to Google News (Business & Agency plans only)
ru: Публикуйте свои последние события в Новости Google (только для тарифов Business и Agency)

en: Submit Your Videos to Search Engines
ru: Отправляйте поисковым системам свои видео

en: Submit an XML Sitemap to Google
ru: Отправить XML-карту сайта в Google

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe to our mailing list
ru: Подпишитесь на нашу рассылку

en: Summary
ru: Стандартно (кратко)

en: Summary Large Image
ru: Стандартно (большое изображение)

en: Support
ru: Поддержка

en: Support %s
ru: Поддержка %s

en: Support & Docs
ru: Поддержка и документация

en: System Status
ru: О системе

en: TV Show
ru: ТВ шоу

en: Tag
ru: Метка

en: Tag Title Format
ru: Формат заголовка метки

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Taxonomy Title Format:
ru: Формат заголовка таксономии:

en: Technical Support
ru: Техническая поддержка

en: The %1$s of the author of the %2$s
ru: %1$s автора сущности %2$s

en: The %1$s when the %2$s was published (localized)
ru: %1$s, когда %2$s был(а) опубликован(а) (местное)

en: The (main) Category of the %s
ru: (Основная) Рубрика сущности %s

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
ru: Open Graph описание для домашней страницы.

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
ru: Open Graph изображение для домашней страницы.

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
ru: Open Graph заголовок для домашней страницы.

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
ru: Описание (description) для страницы. Это перезапишет любые автосгенерированные описания.

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
ru: Имя сайта - это имя, используемое для идентификации Вашего веб-сайта.

en: The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
ru: URL в читабельной форме, например "Nesucshestvuyucshiy URL"

en: The current %s
ru: Текущее значение %s

en: The current %s (localized)
ru: Текущее значение %s (местное)

en: The description of the %s
ru: Описание сущности %s

en: The following macros are supported:
ru: Поддерживаемые макросы:

en: The frequency of the page.
ru: Частота обновления страницы.

en: The name of a custom field
ru: Название произвольного поля

en: The name of the %s
ru: Название сущности %s

en: The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
ru: Оригинальный URL, например "/url-ne-sucshestvuet/"

en: The original WordPress title
ru: Оригинальный заголовок WordPress

en: The original archive day, e.g. "17"
ru: Оригинальная дата архива, Например "17"

en: The original archive month (localized), e.g. "August"
ru: Оригинальный месяц архива (местное), например "Август"

en: The original archive title (localized), e.g. "2019" or "2019 August"
ru: Оригинальный заголовок архива (местное), например "2019" или "Август 2019"

en: The original archive title, e.g. "Steve" or "John Smith"
ru: Оригинальный заголовок архива, Например "Иван" или "Владимир Сергеевич"

en: The original archive year, e.g. "2019"
ru: Оригинальный год архива, Например "2019"

en: The original title of the %s
ru: Оригинальный заголовок сущности %s

en: The page number
ru: Номер страницы

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
ru: Обнаружен плагин All-In-One-SEO. Желаете %1$sимпортировать его настройки%2$s?

en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s into %3$s
ru: Найден плагин Yoast SEO. Хотите ли вы %1$sимпортировать его настройки%2$s в %3$s?

en: The priority of the page.
ru: Приоритет страницы.

en: The search term that was entered
ru: Значение введённого поискового запроса

en: The title of the %2$s taxonomy that is associated to this %3$s
ru: Заголовок таксономии %2$s, ассоциированной с этим %3$s

en: Themes
ru: Темы

en: There are many ways you can help support %s.
ru: Есть много способов, которыми вы можете помочь %s.

en: There are no other modules currently loaded!
ru: Нет других загруженных модулей!

en: There is a new version of %1$s available. Go to <a href='%2$s'>the plugins page</a> for details.
ru: Доступна новая версия %1$s. Перейдите на <a href='%2$s'>страницу плагина</a> для детальной информации.

en: This Google News sitemap is generated by %s.
ru: Эта карта сайта Google Новостей сгенерирована %s.

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
ru: Этот Open Graph мета позволяет добавлять в общий раздел название, которое лучше всего описывает этот контент.

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
ru: Этот Open Graph мета позволяет добавлять список ключевых слов, которые лучше всего описывает этот контент.

en: This controls the format of Meta Descriptions. The following macros are supported:
ru: Это контролирует формат метаописания. Поддерживаются следующие макросы:

en: This controls the format of the alt tag attribute of your images.
ru: Это контролирует формат атрибута alt-тега изображений.

en: This controls the format of the title tag for Author Archives.
ru: Управляет форматом тэга заголовка Архива автора.

en: This controls the format of the title tag for Category Archives.
ru: Управляет форматом тэга заголовка Рубрики архива.

en: This controls the format of the title tag for Custom Post Archives.
ru: Управляет форматом тэга заголовка архива Пользовательских записей.

en: This controls the format of the title tag for Date Archives.
ru: Управляет форматом тэга заголовка Даты архива.

en: This controls the format of the title tag for Pages.
ru: Управляет форматом тэга заголовка для страниц.

en: This controls the format of the title tag for Posts.
ru: Управляет форматом тэга заголовка для Записей.

en: This controls the format of the title tag for Tag Archives.
ru: Управляет форматом тэга заголовка Метки архива.

en: This controls the format of the title tag for the 404 page.
ru: Управляет форматом тэга заголовка страницы 404.

en: This controls the format of the title tag for the Search page.
ru: Управляет форматом тэга заголовка Страницы поиска.

en: This controls the format of the title tag for your Homepage.
ru: Управляет форматом тэга заголовка главной страницы.

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
ru: Это отображает виджет SEO-новостей в консоли.

en: This enables Schema.org structured data markup for rich snippets in search results.
ru: Это включает разметку структурированных данных Schema.org для обогащённых сниппетов в результатах поиска.

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
ru: Это включает поддержку для IP анонимизации в Google Analytics.

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
ru: Это включает поддержку отображение функций рекламодателя в Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
ru: Это включает поддержку улучшенной Ecommerce в Google Analytics.

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
ru: Это включает поддержку улучшенной ссылки авторства в Google Analytics.

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
ru: Это Open Graph описание этой страницы или записи.

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
ru: Это Open Graph заголовок этой страницы или записи.

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
ru: Это список запрещенных рефереров, используемый для блокирования вредных ботов.

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
ru: Это список запрещенных пользовательских агентов, используемый для блокирования вредных ботов.

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
ru: Это позволит определить, где отображать Title (Заголовок), Keywords (ключевые слова) и Description (Описание).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
ru: Поддержка ключевых слов для всех записей и страниц на Вашем блоге.

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
ru: Эта опция позволит Вам выбрать, какое изображение будет отображаться по умолчанию как Open Graph изображения. Вы можете переопределить это на отдельных записях.

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
ru: Эта опция позволяет вернуться к изображению по умолчанию, если изображение выше не может быть найдено.

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
ru: Эта опция позволяет выбрать Open Graph изображение, которое будет использоваться для данной страницы или записи, перезаписывая настройки по умолчанию.

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
ru: Эта опция позволяет установить высоту по умолчанию для ваших изображений, где не определенно.

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
ru: Эта опция позволяет устанавливать ширину по умолчанию для изображений, где не указано.

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
ru: Эта опция позволяет Вам указать ссылку на Open Graph видео, используемое на этой странице или записи.

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
ru: Эта опция позволяет загружать изображения для использования как Open Graph изображение для данной страницы или записи.

en: This option lets you upload an image to use as the Twitter image for this Page or Post.
ru: Эта опция позволяет загрузить изображение для использования в качестве Twitter-изображения для этой страницы или записи.

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
ru: Эта опция устанавливает изображение по умолчанию, которое можно использовать как Open Graph изображение. Вы можете загрузить изображение, выбрать его из Медиа библиотеки или вставить сюда URL изображения.

en: This option will auto generate your Open Graph descriptions from your post content instead of your post excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
ru: Эта опция позволяет автоматически генерировать описания Open Graph из содержания записи вместо её отрывка. Пользователям WooCommerce рекомендуется прочитать документацию по данной настройке.

en: This option will auto generate your meta descriptions from your post content instead of your post excerpt. This is useful if you want to use your content for your autogenerated meta descriptions instead of the excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
ru: Эта опция позволяет автоматически генерировать meta-description из содержания записи вместо её отрывка. Пользователям WooCommerce рекомендуется прочитать документацию по данной настройке.

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation. This will help to prevent duplicate content penalties by Google.
ru: Этот параметр автоматически генерирует канонические URL для всего сайта на WordPress. Это поможет избежать дублирования контента и блокировки со стороны Google.

en: This outputs the description you write for each page/post or the autogenerated description, if enabled. Auto-generated descriptions are generated from the excerpt or the first 160 characters of the content if there is no excerpt.
ru: Это описание, которое заполняется вам для каждой Страницы\Записи или генерируется автоматически, если соответствующая функция включена. Описание в автоматическом режиме генерируется из анонса или содержимого записи, если анонс не представлен.

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
ru: Этот параметр позволяет увеличить PHP время выполнения.

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
ru: Этот параметр позволяет увеличить PHP лимит памяти. Примечание: ядро WordPress и другие плагины для WordPress могут также изменять значение лимита памяти.

en: This shows how your robots.txt appears
ru: Это отображает как выглядит ваш robots.txt

en: This sitemap contains
ru: Эта карта сайта содержит

en: This sitemap index contains
ru: Индекс этой карты сайта содержит

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
ru: Эти строки добавляются к названиям выгружаемых индексных страниц (например, домашняя или архивные страницы).

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
ru: Это Description для главной страницы. Это не зависит от любых других опций. Если не задано, то по умолчанию Description отсутствует.

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
ru: Это будет лицензионный ключ полученный в момент приобретения продукта. Он используется для автоматических обновлений.

en: This will lead to a 404 Not Found page if no posts have been published in the last 48 hours.
ru: Это будет выдавать страницу-404, если за последние 48 часов не было опубликовано ни одного сообщения.

en: Tips for good on-page SEO
ru: Советы по SEO-продвижению

en: Title
ru: Заголовок

en: Title Format
ru: Формат заголовка

en: Title Settings
ru: Настройки заголовков

en: Track Blocked Bots
ru: Отслеживание блокированных ботов

en: Track Elements Visibility:
ru: Отслеживание видимости элементов:

en: Track Events:
ru: Отслеживание событий:

en: Track Facebook and Twitter:
ru: Отслеживание Facebook и Twitter:

en: Track Media Query:
ru: Отслеживание медиа запросов:

en: Track Multiple Domains
ru: Отслеживать несколько доменов

en: Track Outbound Forms:
ru: Отслеживание исходящих форм:

en: Track Outbound Links
ru: Отслеживать исходящие ссылки

en: Track Page Scrolling:
ru: Отслеживание прокрутки страниц:

en: Track Page Visibility:
ru: Отслеживание видимости страниц:

en: Track URL Changes:
ru: Отслеживание изменений URL:

en: Tracking Domain
ru: Отслеживание домена

en: Translate
ru: Перевести

en: Turn your visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with powerful viral giveaways & contests.
ru: Сделайте так, чтобы ваши посетители продвигали вашу марку. Увеличивайте количество подписчиков по emai и в соцсетях, а также трафик сайта с помощью "вирусных" раздач и конкурсов.

en: Twitter Card Type
ru: Тип Twitter Card

en: Twitter Domain
ru: Twitter домен

en: Twitter Settings
ru: Настройки Twitter

en: Twitter Site
ru: Twitter сайта

en: Type of Contact
ru: Тип контакта

en: UPGRADE TO PRO VERSION
ru: ОБНОВИТЕ ДО ПРЕМИУМ ВЕРСИИ

en: URL to the page. This field accepts relative URLs or absolute URLs with the protocol specified.
ru: URL страницы. В поле может быть указан как относительный адрес, так и абсолютный, с указанием протокола.

en: URL to the page. This field only accepts absolute URLs with the protocol specified.
ru: URL страницы. В это поле можно вводить только абсолютные ссылки с указанием протокола.

en: URLs
ru: URLы

en: Unable to delete file
ru: Невозможно удалить файл

en: Unable to read file
ru: Невозможно прочитать файл

en: Unauthorized access; try reloading the page.
ru: Доступ запрещен; перезагрузите страницу.

en: University
ru: Университет

en: Unlink
ru: Отключить ссылку

en: Unprotect Post Meta Fields
ru: Незащищенные мета-поля записи

en: Update
ru: Обновить

en: Update .htaccess
ru: Обновить .htaccess

en: Update Features
ru: Обновить модули

en: Update Options
ru: Обновить настройки

en: Update Reading Settings
ru: Обновить настройки чтения

en: Update Sitemap
ru: Обновить карту сайта

en: Update Sitemap Settings
ru: Обновление настроек карты сайта

en: Upgrade
ru: Обновление

en: Upgrade to %s
ru: Улучшить до %s

en: Upgrade to %s to access priority support and premium features.
ru: Улучшите до %s для получения приоритетной поддержки и премиальных возможностей.

en: Upgrade to %s to unlock this feature.
ru: Обновитесь до %s, чтобы разблокировать этот функционал.

en: Upgrade to Pro
ru: Улучшить до Pro

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Upload or enter the URL for the site owner's image or avatar.
ru: Загрузите изображение или введите URL фотографии или аватара владельца сайта.

en: Use AIOSEO Title and Description
ru: Использовать AIOSEO заголовок и описание

en: Use Categories In Article Tags
ru: Использовать категории в метках статьи

en: Use Categories for META keywords
ru: Использовать рубрики как ключевые слова

en: Use Content For Autogenerated Descriptions
ru: Использовать содержание для генерирования описания

en: Use Content For Autogenerated OG Descriptions
ru: Использовать содержание для авто-генерирования Open Graph описаний

en: Use Custom Blocklists
ru: Использовать свой черный список

en: Use Custom Field For Image
ru: Использовать пользовательские поля для изображения

en: Use Keywords
ru: Использовать ключевые слова

en: Use Keywords In Article Tags
ru: Использовать кл. слова в тегах к статьям

en: Use Original Title
ru: Использовать установленный заголовок

en: Use Post Tags In Article Tags
ru: Использовать метки публикаций в метках статьи

en: Use Schema.org Markup
ru: Использовать разметку Schema.org

en: Use Static Front Page Instead
ru: Использовать (взамен) статическую главную страницу

en: Use Tags for META keywords
ru: Использовать метки как ключевые слова

en: Use categories in generated article tags.
ru: Использовать категории для генерируемых тегов статей.

en: Use keywords in generated article tags.
ru: Использовать ключевые слова в генерируемых метках статей.

en: Use nofollow for paginated pages/posts
ru: Использовать nofollow для страниц/записей с разбивкой на подстраницы

en: Use noindex for Author Archives
ru: Использовать noindex для архивов авторов

en: Use noindex for Categories
ru: Использовать noindex для рубрик

en: Use noindex for Date Archives
ru: Использовать noindex для архивов дат

en: Use noindex for Tag Archives
ru: Использовать noindex для архивов меток

en: Use noindex for Taxonomy Archives
ru: Использовать noindex для архивов таксономии

en: Use noindex for paginated pages/posts
ru: Использовать noindex для страниц/записей с разбивкой на подстраницы

en: Use noindex for the 404 page
ru: Использовать noindex для 404 страницы

en: Use noindex for the Search page
ru: Использовать noindex для страницы поиска

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
ru: Использовать буферизацию вывода, чтобы гарантировать, что заголовок будет переписан. Включите эту опцию, если сталкиваетесь с проблемами с тегом title, который задается темой или другим плагином.

en: Use page slugs or page IDs, separated by commas, to exclude pages from the sitemap.
ru: Используйте ярлыки страниц или их ID, разделяя их запятыми, для исключения страниц из карты сайта.

en: Use post tags in generated article tags.
ru: Используйте post тэги в генерируемых тегах статьи.

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
ru: Используйте выпадающий список ниже для выбора темы или плагина из которого вы хотите импортировать SEO-данные.

en: Use the dropdown to select whether you want to allow or block access to the specified directory or file.
ru: Используйте выпадающий список, чтобы выбрать, хотите ли вы разрешить или заблокировать доступ к определённой директории или файлу.

en: Use the rule builder below to add/delete rules.
ru: Используйте конструктор правил ниже для добавления/удаления правил.

en: Use the system default
ru: Использовать значения системы по умолчанию

en: Use these checkboxes to select which Content Types you want to use %s with.
ru: Используйте эти отметки для выбора содержимого, с которым вы хотите использовать %s.

en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use %s with.
ru: Используйте эти отметки для выбора таксонономий, которые вы хотите использовать в %s.

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
ru: Используйте эту опцию, чтобы включить отслеживание нескольких или дополнительных доменов.

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
ru: Используйте wp_title, чтобы получить заголовок, используемый в теме; по умолчанию это отключено. Если вы используете эту опцию, установите форматы заголовков надлежащим образом, так как ваша тема может попытаться сделать свой собственный SEO-заголовок.

en: User Agent
ru: Пользовательский агент

en: User Agent Blocklist
ru: Чёрный список пользовательских агентов

en: User Agent cannot be empty
ru: User Agent не может быть пустым

en: User doesn't have `aiosp_manage_seo` capabilities.
ru: Пользователь не имеет доступа к возможности `aiosp_manage_seo`.

en: Video SEO Module
ru: Видео модуль SEO

en: Video Sitemap
ru: Видео карта сайта

en: Video sitemap scan completed successfully!
ru: Проверка видео карты сайта завершена!

en: Video sitemap scan in progress. Please check again in %s.
ru: Идет проверка видео карты сайта. Это займет еще примерно %s.

en: View the Changelog
ru: Посмотреть список

en: WPForms allows you to create beautiful contact forms for your site in minutes, not hours!
ru: WPForms позволяет вам создавать превосходные контактные формы за считанные минуты!

en: Warning: %s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
ru: Внимание: %s обнаружил блокировку доступа поисковых систем к сайту. Вы можете это изменить в разделе Настройки > Чтение.

en: Warning: a static sitemap '%1$s' generated by %2$s %3$s on %4$s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
ru: Внимание: статическая карта сайта '%1$s' , созданная %2$s %3$s в %4$s уже существует (возможен конфликт с динамической картой сайта).

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
ru: Внимание: чтобы карта сайта была динамической, нужно включить постоянные ссылки.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ru: Предупреждение: ссылка была вставлена, но может содержать ошибки. Пожалуйста, проверьте её.

en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your site.
ru: Внимание: настройки приватности запрещают поисковым системам индексировать сайт, это можно изменить в разделе %s.

en: Watch video tutorials
ru: Смотреть видео-уроки

en: We have complete documentation on every setting and feature
ru: Мы имеем полную документацию на каждый параметр и функцию

en: We have detected you are running WooCommerce. Upgrade to %s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
ru: Было обнаружено использование WooCommerce. Обновите до %s, чтобы разблокировать расширенный функционал для электронной коммерции, включая SEO для категорий товаров и не только.

en: Webmaster Verification
ru: Верификация вебмастера

en: Website
ru: Веб сайт

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welcome to %1$s %2$s
ru: Вас приветствует %1$s %2$s

en: Welcome to %s
ru: Вас приветствует %s

en: What Does This Mean?
ru: Что это значит?

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
ru: То, что Вы здесь введете, будет скопировано дословно в заголовке всех страниц. Вы можете ввести здесь любые дополнительные заголовки и даже ссылки на таблицы стилей.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
ru: То, что Вы здесь введете, будет скопировано дословно в заголовке всех записей. Вы можете ввести здесь любые дополнительные заголовки и даже ссылки на таблицы стилей.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
ru: То, что Вы здесь введете, будет скопировано дословно в заголовке главной страницы (если Вы установили статическую страницу в Настройки, Чтение, Отображать на главной странице). Вы можете ввести здесь любые дополнительные заголовки и даже ссылки на таблицы стилей. Это позволит использовать дополнительные заголовки страницы, если Вы их установили и ничего не ввели здесь.

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
ru: То, что Вы здесь введете, будет скопировано дословно в заголовке домашней страницы (если Вы в Настройках, Четние указали "отображать последние записи" на главной странице). Это также будет скопировано в заголовке записей, если Вы это выбрали в Настройках, Чтение. Вы можете ввести здесь любые дополнительные заголовки и даже ссылки на таблицы стилей.

en: What&#8217;s New
ru: Что нового

en: Wild-card path cannot be overridden: %s
ru: Путь по маске не может быть переопределен: %s

en: WooCommerce Products Only
ru: Только товары WooCommerce

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags and Other Product Attributes
ru: WooCommerce Товары, Категории Товара, Метки Товара, Другие Атрибуты Товара

en: WordPress DB Version
ru: Версия БД WordPress

en: WordPress Version
ru: Версия WordPress

en: XML Sitemap
ru: XML карта сайта

en: XML Sitemaps
ru: XML Карта сайта

en: Year: %s
ru: Год: %s

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: Yes I love it
ru: Да, мне очень нравится

en: You can find more information about XML sitemaps at <a href="https://www.sitemaps.org/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">sitemaps.org</a>
ru: Больше информации о XML картах сайта вы можете найти на <a href="https://www.sitemaps.org/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">sitemaps.org</a>

en: You can navigate to your sitemap(s) using the links below:
ru: Вы можете перейти к вашей карте (картам) сайта, используя ссылки ниже:

en: You may change this by activating or deactivating
    						modules in the Feature Manager.
ru: Вы можете изменить это путем активации или деактивации модулей в разделе Управления модулями.

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.
ru: Вы можете выбрать для экспорта настройки активных модулей и данные записей.

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme. If so, then you should deactivate this Social Meta feature in the Feature Manager.
ru: Если вы хотите использовать социальные мета-теги, созданные другими плагинами или текущей темой оформления, отключите модуль Социальных мета-тегов в настройках плагина - Управление модулями.

en: You must <a href="%s">enter a valid License Key</a> for it to work.
ru: Вам требуется <a href="%s">ввести верный лицензионный ключ</a> для работы.

en: You should avoid duplicate social meta tags. You can use these free tools from Facebook and Twitter to validate your social meta and check for errors:
ru: Следует избегать дублирования социальных мета-тегов. Чтобы убедиться в корректности социальных мета и отсутствии ошибок, используйте бесплатные инструменты от Facebook и Twitter:

en: Your image title
ru: Название вашего изображения

en: Your license has expired. Please %1$s click here %2$s to purchase a new one.
ru: Ваша лицензия истекла. Пожалуйста, %1$s нажмите сюда %2$s, чтобы приобрести новую.

en: Your site description
ru: Описание сайта

en: Your site title
ru: Заголовок сайта

en: a short while
ru: пару секунд

en: archive pages
ru: архивные страницы

en: author pages
ru: страницы авторов

en: date
ru: дата

en: description
ru: описание

en: dynamic
ru: динамическая

en: first name
ru: Имя

en: frequency
ru: частота

en: homepage
ru: главная страница

en: image
ru: изображение

en: keywords
ru: ключевые слова

en: last name
ru: Фамилия

en: month
ru: Месяц

en: nicename
ru: Ник

en: posts
ru: записи

en: priority
ru: приоритет

en: sitemaps
ru: карты сайта

en: static
ru: статическая

en: taxonomies
ru: таксономии

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ru: это XML-карта сайта, предназначенная для использования поисковыми системами, как Google или Яндекс.

en: title
ru: заголовок

en: upgrading to PRO
ru: улучшение до PRO

en: username
ru: Имя пользователя

en: year
ru: Год

en: {Temporarily unable to load feed.}
ru: {Временно невозможно загрузить канал.}
